Pravidá správania sa v dungu - prosím KONSTRUKTIVNE pripomienky a dodatky

Goto down

Pravidá správania sa v dungu - prosím KONSTRUKTIVNE pripomienky a dodatky

Odoslať  Stille za Ut 1 apríl 2008 - 13:59

Správanie v Dungeone, aneb čo robiť, aby na mňa ostatní nekričali

-dungeon (ďalej už len Dung) myslím taký klasický, do ktorého môže ísť max. 5 členná parta, čiže žiadny 40-členný raid atd.

Skrátený popis(značne nepresný) znie asi takto:
Tank – vrhá sa dopredu a snaží sa aby všetci útočili len na neho a nikoho iného
Healer (heal) – snaží sa aby nikto nezomrel, healuje, čo to ide
Damager (dmg) – rozdáva kúzla, strely, údery každému, ako sa len dá

Takýto popis stačí tak pre lvl 10-25 potom prídu na rad seriózne dungy ako Sunken Temple, BRD, Stratholme atd. kde treba stále viacej dávať pozor nato, čo robíte, aby vašou chybou nezomreli všetci okolo vás (hovoríme tomu wipe)

Podrobný popis správania sa v dungu:

Základné pojmy:
Aggro (Thread) - Aggro je základ celého dungu, kto ho nepochopí, nemá v dungu, čo hľadať.
Aggro sa dá preložiť ako hrozba. Keď útočím na niekoho spôsobujem mu aggro. Aggro sa však výškou dmg navyšuje, preto 600 dmg spôsobí viac aggra ako 3 krát 200dmg
Aggro spôsobuje aj samotná prítomnosť hráčov pri netvoroch. Nižšie lvl hráčov spôsobujú vyššie aggro, preto aj silné netvory útočia už z diaľky, zatiaľ čo k tým slabím môžete íst na dosah ruky, kým si vás všimnú. Tak isto ako dmg aj healenie sposobuje threat. Každý netvor útočí vždy na toho, kto mu spôsobil najvyššie aggro.

Príklad 1:
Tank sa vrhne dopredu a spraví elitke úder za 200damage (200 aggro) Za ním stojí mage a nabíja pyroblast. Tank spôsobí ďalších 200 damage (200 aggro) Mág nabil pyroblast a spôsobil critikal za 530 (610aggro) Elitka okamžite zistila že mág sposobil veščiu hrozbu a ide po ňom. Dobehne a začne mastiť mága. Tank sa spamätá beží k mágovi, aby prebral naspäť aggro. Dá ďalší úder za 200, ale stále je to málo. 200+200+200 < 610 Elitka nadalej udiera do mága, ale ten mu ešte pridá instant damage za 200. Warrior sa dalej snaží znova dá za 200 ale elitka ide stále po mágovi. 200+200+200+200 < 610+200. Konečne sa spamätá priest. Vidí, že mág je už skoro mrtvy a použije na mága najsilnejšie liečivé kúzlo(pre istotu). Vylieči 1000hp aj keď mág tolko HP ani nemá (1250 aggro), čím predčí tanka aj mága a eliťák začne útočiť na heala ktorý má najmenší armor zo všetkých (priest pravdepodobne death)

Loot – loot je všetko, čo padne z netvora. Každý kúzelný aj nekúzelný predmet

Creep – klasický netvor, obyčajný obrázok, silný tak, že ho dokáže zabiť každý sám

Elite – okolo portrétu má zlatého draka, dole pri mene napísané elite, pre samotnú postavu je takmer nezvládnuteľný, ale 5-členná skupinka zvládne aj 3-4 naraz. Má zvýšený loot. Kúzelný loot cca 5-10%.

Rare – okolo portrétu je strieborný(čierny) drak. Pri mene má napísané rare. Rovnako silný ako creep, (loot cca 150% t.j. 1-3 predmety)

Rare Elite – strieborný drak, pri mene napísané elite, je silnejší ako klasický eliták, a má zvýšený loot cca ako rare. t.j. silný, ale s dobrým lootom.

Boss – Vyzerá ako eliták (zlatý drak okolo portrétu),ale má vlastné meno, je extra silný, má zvláštne schopnosti a lepší loot. V dungu ich je len pár ale treba sa na nich vždy poriadne pripraviť (rebuff, mana, HP atd)

Wipe – Kompletná smrt celej skupiny

Buff – buffy su všetky kúzla a schopnosti, ktoré postavy majú. Priest vie zvýšiť stamku, Mág intelekt, Paladin regeneráciu many adt. Buffy sú v dungu doležité, pretože ak každý dá ostatným buffy ktoré vie, družina sa stane o dost silnejšou.

Rebuff – obnovenie bufov, po skončení ich trvácnosti.

Tank
Sú ním: Warrior(protect), Paladin (protect), Druid (feral v medvedovi),
Môžu ho zastupiť aj: Warior(arms, fury – so stitom)
V krajnom prípade môžu byť tankom aj: Paladin (retro) , hunterský alebo warlocký pet (len na low lvl)

V dungu určenom pre lvl na akom ste, je úloha tanka veľmi dôležitá. Musí za každú cenu držať Aggro(prinútiť netvorov aby útočili na neho), pretože v mail(neskôr plate) brnení vydrží oveľa viac, než väčšina členov party.
Idealnymi Tankmi su Protect warr, Feral druid a Protect paladin. Pokiaľ tankuje warrior musí nosiť štít( kvôli armoru) a jednoručnú zbraň(aj keď na to nieje špecializovaný, štít a jednoručku ma nosiť vždy so sebou, armor štítu a skilly čo dáva sú hlavne u silných bossov na nezaplatenie). Warr má viacero skillov určených priamo na tankovanie. Sú to napr: Heroic strike, Sunder armor, Revenge, Thunder clap a dalsie, ktoré spôsobujú zvýšený threat(aggro). Warr s jednoručkou nemá šancu udržať si aggro len pomocou spôsobeného dmg, ale tieto skilly mu to umožnia. Dolezite je byt stale v Defensive stance, kedze dava zvýšený threat. Shield bash je výborný na rušenie spellov u bossov(tých čo sa nabíjajú). Skill shield block zas zvyšuje šance na warrovo prežitie a ulahcule pracu healu.
Protect Warrior ma ďalšie skilly, ako účinné Tankovat dung, ale protect warrov je minimum, takže dmgeri na to musia brat ohľad.
Najdolezitejsie je poznat svoje skilly.
Druid v medveďovi vydrží rovnako ako warr, ale ma menej tankovacich skillov a chyba mu block a parry, takže by ich mal kompenzovať vysokou šancou na dodge. Druid na tankovanie vyuziva Maul, Lacerate a Mangle. Ako tank môže slúžiť len feral druid ktorý ma medveďa vylepšeného talentami. Inak sa bude jeho schopnost tankovat vyrazne nizsia.
U paladina (protect) je zase dobra schopnosť udržať aggro u skupiny netvorov( lepšia ako u warra) vďaka jeho plošným holy kúzlam. Výrazne horšie sa mu však drží aggro u bossov.
Ďalším kľúčovým skillom je Taunt(Growl. Každý netvor ma niečo ako Aggro tabuľku, kde ma poradie hráčov skupiny, podľa toho ako ich nenávidí. Kto je navrchu, po tom, netvor ide. Taunt okamžite posunie tanka na vrch tabuľky a vyrovná agrro toho hráča, ktory bol na vrchu pred nim. Pozor! Ak spôsobí hráč, čo viedol akýkoľvek dmg, tank aggro ihneď stratí. Taunt ma cd 10s takže opatrne s nim. Ďalším podobným skillom je Challenging shout (Chalanging roar), pri použití ktorého získa tank aggro všetkých netvorov v dosahu na 6s. Skill má ale cd až 10 min takže využívať len v prípade núdze. Dá sa pomocou neho vykúpiť čas na heal družiny. Skill Shield bash je výborný na rušenie spellov u bossov(tých čo sa nabíjajú).
Natiahnutie netvorov má mať na starosti vždy tank. Robí sa to strelnou zbraňou (Feary fire) aby skupinka( alebo jednotlivec) pribehla bližšie k tankovi a vzdialila sa od ďalších netvorov stojacich obďaleč( tých by mohol tank, alebo Mele dmg-eri naaggrit už len svojou prítomnosťou). Skupina netvorov mlátiacich tanka mu dá dostatok Rage na skilly ako

Ešte jedna dôležitá vec. Ak vytrhne aggro healer, OKAMZITE Taunt!!!!!!! Prežitie heala = prežitie Tanka = prežitie družiny.
U bossa Je dôležité, aby Tank sám ubral tak 1-3% hp bossa kvôli dostatočnému aggru, inak sa moze stať, že on v priebehu boja prijde. Niektorí bossovia sú schopný zabiť cloth-aka na jednu ranu, takže Taunt musí byt vždy pripravený.

S týmito radami tank vystačí do lvl 60.Potom, hlavne v raidoch je tankovanie ešte zložitejšie a dobra disciplína v dungu ešte dôležitejšia. Každý tank je však už natoľko skúsený že by to mal zvládnuť.

Heal
Zastupujú ho povoania: Priest, (holy,discipline), Paladin (holy), Shaman(resto), Druid(resto, balance), Paladin (holy)
V krajnom prípade može byt heal aj: Druid(balance), Priest (Shadow), Shaman (elemental)
Heal sa nezapája do boja. Stoji bokom od skupiny a lieci Tanka, prípadne dmgerov ktory vytrhli aggo. Treba si uvedomiť, že vyliečené HP vytvárajú rovnaké aggro, ako dmg sôsobené dmgermi. Na vsetkých clenoch druziny ktorý sa zapájajú do boja by mal byt stále trvácne liečivé liecivé kúzlo spôsobujúce menej aggra. Pokial je to postačujúce treba použiť slabšie liečivé kúzlo. Ak napriek tomu vytrhnete aggro tankovi, treba bežeť smerom k nemu a nie ustupovať od neho. Inak tank nemá šancu dobehnuť heala a Tauntnut netvora nazad. Ked sa mu to podarí Nesmie sa začať heal okamžite liečiť, inak ztrhne aggro znova a tank ho po dlhých 30s nemá ako prebrať.
Klúčové sú skilly alebo predmety znižijúce aggro, napr Fade (priestske kúzlo) v dungoch konečne získava význam. Udržanie sa vo večšej vzdialenosti od boja je tieš dôležité, pretože od istej vzdialenosťi sa threat spôsobený dmgom a healom znižuje.

Dmg
Zastupujú ho povolania: všetci, okrem healerov a tankov , každý kto vie spraviť silný damage
Úloha Damagera spočíva v tom, sposobit čo najvyšší dmg, takým spôsobom aby nikoho nenaagroval.
Damager ma väčšinou malý armor, sa dmg musí snažiť, aby vždy strielal, udrieral... len do toho na ktorého ide aj Tank. Ak tank aggruje všetkých naokolo, vždy aggruje jedného najsilnejšie a na toho musia ist aj všetci damageri.
Ak dmger so slabým armorom vytrhne aggro tankovi, beží smerom k nemu a nie od neho. Tank si netvora Tauntne nazad.
U dmgerov platí to isté ako u healov. Velký dmg skôsobý ovela viac thretu ako niekolko slabších kúziel, ktorá vedia spôsobiť rovnaké množstvo dmg za danú dobu. To je dôležité hladne u dlhších bojov proti Bossom ak tankuje núdzové povolanie(druid, arms-fury warr)

Naposledy upravil Stille dňa Pi 7 november 2008 - 13:02, celkom upravené 2 krát.
Stille
Admin
Admin

Počet príspevkov : 179
Registration date : 16.03.2008

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: Pravidá správania sa v dungu - prosím KONSTRUKTIVNE pripomienky a dodatky

Odoslať  Savior za So 12 apríl 2008 - 7:22

Pre doplnenie a pripadne opravy, prirucka main tanka Smile Tyka sa hlavne wara ale drviva cast sa da aplikovat napr aj na Ferala.Odporucam precitat,vysvetluje rozdiel medzi aggrom a thread atd Smile
main tank
Tea: co sa healu tyka a dlheho castu na HT, odporucam naturalist, znizi cast na HT a zvysi DMG, a tvoj lvl to uz myslim dovoluje.
A na znizenie thredu skus cower, akurat nie je iste ze ide Smile

no a este jedna vec k Feralovi ako nudzovemu tankovi Smile
nemyslim ze to zvlada len ako nudzovy tank, uz vobec nie na free.Vacsi armor, relativne viac HP,a rozhodne ma mensi problem udrzat aggro ako fury/arms war , protection ma talent na zvyseneie threadu o 15% cim by mal vyhodu v pripade ze by dire bear nemal to iste.Oproti protectionovy rozhodne nema mensi dmg,ma kratky CD na taunt + drobnosti ako ciastocne obnovenie HP aj vo forme kazde 3min a vseobecne platna vyhoda tankovat niekolko creepov naraz pomocou swipe
Inak povedane, Feral ma menej abilit ako protection, ale dostatok na tankovanie cohokolvek.
Svedci o tom aj fakt ze kopec kvalitnych ofi guild vyuziva ako main tanka prave Druida(napr pala som nevidel) Smile
Savior
Forum killer
Forum killer

Počet príspevkov : 455
Registration date : 12.04.2008

Návrat hore Goto down

Odoslať  Port za Pi 9 máj 2008 - 20:10

Problem bude aj v tom, ze v gilde vela skusenych samanov nemame...(prakticky ziadnych) Tych co mame sa samana stale ucia a zlepsuju...takze by ten clanok asi u nas nemal kto napisat. Mohol vby som nieco zosmolil z clankov co najdem na nete, ale bolo by to len z druhej ruky, cize onicom. Inak ale bol som raz v dungu s jednym resto shamim a ten absolutne nemal problem healit...Ties som cital ze saman moze skuzit ako nudzovy (fakt nudzovy) tank, a v BG som stretol viacerych vynikajucich dps samanov... Co sa tyka enhance samana tak totemy totemy totemy....inak je podla mna onicom(ak neda totemy lezi za chvilku he he) ale ak si iny build davaj totemy ties...su na nezaplatenie
Port
Admin
Admin

Počet príspevkov : 1994
Registration date : 17.03.2008

Návrat hore Goto down

Odoslať  Savior za Pi 9 máj 2008 - 22:34

jj, shamy je super ma par dobrych abilit, najma jedna, totem regeneruje manu(ma regenerovat) 18 many za 2sec a naposledy to regenerovalo cca 100:D a potom vraj nema problem healit Very Happy
Savior
Forum killer
Forum killer

Návrat hore Goto down

Odoslať  Port za So 10 máj 2008 - 8:33

Zavidis? Pokial viem, stromcek ties nema problem uhealit co potrebuje.
Port
Admin
Admin

Počet príspevkov : 1994
Registration date : 17.03.2008

Návrat hore Goto down

Odoslať  Savior za So 10 máj 2008 - 13:19

nie nie probrem je ze totem regenruje 100 many miesto tych 30 co by mal:D asi je to takentom, nie je to u kazdeho shamana tak talent mu ma pridat tusim 25% Smile
okrem toho nie kazdy pouziva stromcek, je to len doplnkovy heal
Savior
Forum killer
Forum killer

Návrat hore Goto down

Odoslať  Savior za St 25 jún 2008 - 23:23

Myslim ze by sme mali spravit therad pre kazdu class, a ta sa potom zozvetvi na dungy, problemy, PVP, nieco take ako na valhalla fore.
Co sa tyka pravidiel, tam skor to co sa musi v raide dodrziavat, nie ako na to, nech je v tom poriadok
Savior
Forum killer
Forum killer

Návrat hore Goto down

Odoslať  Sponsored content

Sponsored content

Návrat hore Goto down

Návrat hore